Полскиот премиер му порача на Зеленски никогаш повеќе да не ги навредува Полјаците

од Vladimir Zorba

Полскиот премиер, Матеуш Моравјецки во петокот му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги „навредува“ Полјаците, продолжувајќи со својата остра реторика кон Киев откако полскиот претседател се обиде да ги смири тензиите поради спорот околу увозот на жито.

Минатата недела Полска одлучи да ја продолжи забраната за увоз на украинско жито, а со тоа ги загрози односите со соседната земја разурната од војна, на која значително и помага од почетокот на руската инвазија во февруари минатата година.

Зеленски ја налути соседната земја кога на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк рече дека Киев работи на зачувување на копнените патишта за извоз на жито, но дека „политичкиот театар“ околу извозот на тој производ само и помага на Москва.

„Сакам да му кажам на претседателот Зеленски никогаш повеќе да не ги навредува Полјаците како што направи неодамна за време на неговиот говор во ОН“, рече Моравјецки на митинг пред парламентарните избори одржани следниот месец, пред кои честа тема е попустливоста кон Украина.

Владејачката партија Право и Правда (ПиС) на Моравјецки е на удар на десницата поради нејзиниот наводен поданички однос кон Киев. Аналитичарите веруваат дека тоа го принуди ПиС да заземе поагресивен став кон Киев.

Претходно во петокот, претседателот Анджеј Дуда, сојузник на ПиС, во обид да ги смири тензиите, рече дека спорот меѓу двете земји околу извозот на жито нема да ги загрози нивните добри билатерални односи. „Не се сомневам дека спорот за извозот на жито од Украина на полскиот пазар е само фрагмент од севкупните полско-украински односи“, рече Дуда на конференција. „Не верувам дека тоа може да има значително влијание врз односите, па затоа треба да го решиме ова прашање меѓу нас“.

Во меѓувреме, полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау во напис за Политико рече дека Полска сака „силна украинска држава“ која ќе излезе од војната со динамична економија и дека Варшава „ќе продолжи да ги поддржува напорите на Украина за влез во НАТО и ЕУ“.

„Нема апсолутно никаква противречност“, напиша Рау.

„Поддршката на Украина против руската инвазија и заштитата на нашите граѓани од нелојална економска конкуренција – и двете им служат на интересите на Полска во исто време“, заклучи тој.

Рау на новинарите во Њујорк им рече дека Полска не ја променила својата политика кон Украина, но дека имало „радикална промена во полското јавно мислење“ во однос на односите меѓу двете земји.

„Ќе бидат потребни „титански“ дипломатски напори за да се подобри таа перцепција“, рече полскиот министер.

Словачка, Полска и Унгарија, исто така, воведоа ограничувања за увоз на жито од Украина, тврдејќи дека евтиното украинско жито, главно наменето за транзит до западните пристаништа, се продава локално, што им штети на нивните фарми.

Слични содржини