Помошникот на Зеленски: „Преговори би значеле само едно – Русија победи …“

од Vladimir Zorba
245 прегледи

Киев ги отфрли мировните преговори со Москва во сегашните околности, споредувајќи ги сите разговори со „цивилизациска катастрофа“.

Продолжувањето на преговорите нема да придонесе ништо за целите на украинската влада, изјави за украински „Бабел“ Михаил Подољак, помошник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува РТ.

„Денес Украина нема мотивација да води преговори“, рече Подољак, додавајќи дека „можноста да се победи оваа војна е многу поважна од каква било пауза“.
„Отпочнувањето преговори во сегашните околности само ќе го официјализира поразот на Украина и Европа, како и европските вредности“, додаде тој.

Тој предупреди дека поразот на Украина ќе означи и „колапс на глобалниот безбедносен систем и системот на демократски вредности“.

Постигнувањето на примирје сега нема да го спречи понатамошниот конфликт, рече тој, додавајќи дека Русија би можела да изврши нов напад врз Украина во одреден момент во иднина.

„Денешните преговори со Русија би значеле само едно – Русија победи… Дали сте подготвени за тоа“, праша тој.

Подољак, исто така, ја спореди идејата за започнување мировни преговори со Москва со преговорите со нацистичка Германија во 1942 година, кога нацистите окупираа големи делови од советската територија, вклучително и цела Украина.

„Тоа е незамисливо. Секој разговор во тој момент и со тој [однос на моќ] би значело цивилизациска катастрофа“, рече тој.

На почетокот на август, Кремљ ја сигнализираше својата подготвеност да склучи мировен договор со Киев, истовремено предупредувајќи дека ќе ги постигне целите на својата „воена операција“ во Украина без оглед на подготвеноста на Киев да направи отстапки.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, тогаш изјави дека двете земји се блиску до решавање на нивните разлики на начин прифатлив за Русија, но нацрт-договорот подготвен за време на состанокот во Истанбул беше отфрлен од Украина.

Киев ги прекина преговорите со Москва откако ја обвини Русија за наводни воени злосторства, тврдење што Русија рече дека се заснова на фабрикувани докази.

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, кој ја посети Москва на почетокот на август, исто така рече дека е можно решение преку преговори и рече дека неодамнешниот „почетен успех“ на договорот за извоз на жито треба да се искористи за да се постигне прекин на огнот.

Слични содржини