Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Популарни летни одморалишта во Албанија каде сè уште можете да го поминете вашиот одмор

Популарни летни одморалишта во Албанија каде сè уште можете да го поминете вашиот одмор

Летните одморалишта во Албанија стануваат сè попопуларни кај нашите туристи, особено затоа што на македонските граѓани им е дозволено да одат на море низ оваа земја во околности на пандемија.

Овие се трите одморалишта кои се меѓу најпопуларните во Албанија:

Валона

Летното одморалиште на бреговите на Јонското Море е исто така второто по големина пристаниште во Албанија. Покрај развојот во однос на туризмот, Валона е широко познат трговски центар на земјата. Сепак, ако се земе предвид дека е пристанишен град, плажите се малку далеку од центарот, а има и доволно за сечиј вкус.

Една од најпознатите е Нарти, а туристите често ја посетуваат градската плажа. Многу интересни ноќни клубови, барови и кафулиња ја прават Валона особено омилен летен центар за помладата популација.

Драч

Кога еден катастрофален земјотрес го погоди пристаништето Драч во Албанија кон крајот на минатата година, повеќе од 5.000 луѓе останаа без покрив над главата. Имаше и жртви, целото домување, но и некои сместувачки капацитети беа целосно срушени. Сосема очекувано многумина се прашуваа дали Драч ќе успее да се справи со толку многу штети, а потоа пристигнаа и одличните вести. Значителни средства беа собрани за време на Меѓународната конференција на донатори, што се одржа во Брисел.

Затоа постои мислење дека ова летно одморалиште сепак ќе се опорави до почетокот на сезоната. Морето во Драч е одлично за семејства со мали деца и не-пливачи, затоа што влезот во водата е претежно постепен и долг.

Плажите се посебна атракција во Драч, која е исто така најголемото албанско пристаниште. Одличната врска со Тирана, т.е. со аеродромот го прави Драч особено привлечен за туристите од нашата земја.

Саранда

Преку пат на островот Крф се наоѓа ова популарно албанско одморалиште. Бројни убави и диви плажи, лимонови и маслинови дрвја, над 300 сончеви денови во текот на годината се сосема доволни причини за летен одмор во Саранда.

Во одморалиштето има бројни хотели од различни категории, но и ресторани и кафулиња, или сè што ви треба за квалитетен одмор. Богатиот и квалитетен ноќен живот во ова летно одморалиште е особено ценет кај туристите.

Саранда е позната и по неверојатниот природен споменик. Таканареченото „Сино око“ е името на 18 извори на вода, кои се наоѓаат на околу 25 километри оддалеченост од ова летно одморалиште.

loading...