Поттикнати од САД, Данска ќе почне со обука на украински пилота за воените авиони Ф-16

од desk4
272 прегледи

Министерот за одбрана на Данска, денеска соопшти дека ќе почне со обука на украински воени пилоти. Оваа одлука беше донесена откако Вашингтон објавија дека ќе почнат со обука.

– Скандинавската земја „сега ќе може да продолжи напред за колективен придонес за обука на украински пилоти да летаат со Ф-16, изјави министерот за одбрана на Данска, Троелс Лунд Поулсен.

Британскиот премиер Риши Сунак ја поздрави најавата на Вашингтон во објава на Твитер:
„Добредојдена е најавата дека САД ќе одобрат обука на украински пилоти за борбени авиони Ф-16. Обединетото Кралство ќе работи заедно со САД, Холандија, Белгија и Данска за Украина да ја добие потребната борбена способност во воздух“.

Слични содржини