Потврдено обвинението против родителите на Коста: Еве за што се теретат

од Stefanija Kuzmanovska
356 прегледи

Апелациониот суд во Белград го потврди обвинението на Вишото јавно обвинителство во Белград против таткото и мајката на момчето Коста К.

Да потсетиме, со обвинението, кое претходно го потврди и Вишиот суд во Белград, таткото на момчето е обвинет за тешко кривично дело против општата безбедност, мајката за недозволено изработување, држење и носење оружје и експлозивни материи, додека сопственикот и инструктор на стрелиштето каде што малолетниот убиец вежбал да пука со неговиот татко, го товари за даавње лажен исказ.

Според српските медиуми, жалбата на обвинителниот акт до Апелациониот суд ја поднел само адвокатот на еден од обвинетите за давање лажен исказ, но овој суд го одбил како неосновано, пишува „Независне“.

Да потсетиме, Коста К. на 3 мај уби девет деца и еден вработен во обезбедувањето во основното училиште „Владислав Рибникар“.

Тој моментално се наоѓа на специјалната клиника во Белград.

Слични содржини