Преместувањето војници и нуклеарно оружје на Русија во Белорусија е „тајна инвазија“

од desk4

Според англискиот воен аналитичар Шон Бел, Русија преместува војници и нуклеарно оружје во Белорусија.

 

Оваа недела, двете земји објавија договор за распоредување на тактичко нуклеарно оружје во Белорусија.

 

Русија веќе го започна трансферот на оружјето – дизајнирано да се користи во ситуации на бојното поле – според белорускиот претседател Александар Лукашенко.

 

Москва вели дека потегот се должи на заканите за нејзините граници – за кои предупредува дека ќе ги брани со целосна сила – по неодамнешниот упад во Белгород.

 

Одговарајќи на веста, Бел вели: „Путин јасно стави до знаење дека сака да ја зголеми сферата на влијание на Русија“.

 

„Во Белорусија има марионетски режим – но тој е ранлив на долг рок“.

 

Русија го зголеми своето воено присуство во земјата во изминатата година и започна дел од својата офанзива за Украина во февруари 2022 година преку Белорусија.

 

Руски воздушни напади врз Украина се извршени исто така преку Белорусија.

 

„Сето ова го зголемува руското влијание и клучно го зголемува бројот на руски војници во Белорусија“, вели тој.

 

„Лукашенко е задржан на власт од Путин и е опишан како последниот диктатор на Европа“.

 

„Тој треба да избегне повеќе домашни немири против неговиот режим, но исто така треба да ја одржи усогласеноста со својот руски господар“.

 

Оружјето очигледно се преместува во Белорусија, и покрај тоа што специјалното складиште за сместување на оружјето сè уште е во изградба.

 

„Станува збор за потсетување на Западот за опасностите од нивното учество во конфликтот во Украина“, додава Бел.

Слични содржини