Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Имунолошки тренинг: Претходни вакцини можна причина за помал ризик од Ковид-19

Имунолошки тренинг: Претходни вакцини можна причина за помал ризик од Ковид-19

Вакцините и асимптоматските вектори може да бидат одговор на мистериите поврзани со Ковид-19, велат експертите.

Додека американските лидери работат на контрола на ширењето на коронавирусот, истражувачите низ целата земја и низ целиот свет работат на одговор на мистериите што остануваат околу заразата.

Една од овие мистерии е исто така зошто болеста може да биде толку различно од личност до личност.

Одговорот може да лежи во подетален преглед на претходните вакцини дадени на поединци.

„Откривме дека луѓето кои претходно биле вакцинирани со разни вакцини против пневмокок, грип, хепатитис и други, се чини дека имаат помал ризик од добивање на новиот коронавирус“, рече еден експерт.

Д-р Ендру Бадли, специјалист за инфективни болести на Клиниката Мајо, рече дека тоа е она што имунолозите го нарекуваат имунолошки тренинг: како вашиот имунолошки систем создава ефикасен одговор на борба против инфекции, пренесува Си-Ен-Ен.

„Добра аналогија е вашиот имунолошки систем да го сметате за мускул“, рече лекарот.

„Колку повеќе го вежбате тој мускул, толку посилен ќе биде кога ќе ви треба“.

Нема дефинитивен доказ за која било друга вакцина што го зајакнува имунитетот против Ковид-19. Но, некои истражувачи веруваат дека тоа е исто така можно.

loading...