Пригожин: Нека се јават тие што планираат да ме убијат, спремен сум да помогнам

од Vladimir Zorba

Основачот на групата „Вагнер“ Евгениј Пригожин изјави дека е информиран дека украинскиот претседател Володимир Зеленски и ЦИА планираат да го убијат и додаде дека тоа се смета за добра идеја.

„Да, бев информиран, ми рекоа од прес-службата. Идејата им е одлична. Се согласувам дека е време Пригожин да биде ликвидиран. Ако некој ми пријде, сигурно ќе помогнам“, иронично рекол основачот на „Вагнер“, според неговата прес-служба на Телеграм.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски разговарал со директорот на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) на САД, Вилијам Барнс, кој го посети Киев минатата недела, за обидот за атентат врз основачот на групата „Вагнер“, изјави претседателот на „Ние сме заедно со Русија“, движењето на Владимир Рогов, пренесе ТАСС.

„Едно од барањата на Зеленски е убиството на основачот на „Вагнер“, господинот Пригожин“, рече Рогов и додаде дека неговото убиство ќе биде ефективно бидејќи Украинците се навикнати да водат војна користејќи пропаганда, а Пригожин има голема улога во информацискиот простор.

Според него, доколку би го убиле Пригожин, не би морале да составуваат никакви списоци со санкции или да воведат нови санкции против групата „Вагнер“.

„Сето тоа не функционира, особено кога станува збор за луѓе кои немаат имот во САД“, рече Рогов и додаде дека неговото убиство ќе го претстави како убиство на „најдобриот човек кој е достапен во медиумите“ .

На 20 јануари, координаторот за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, изјави дека САД одлучиле да ја прогласат групата „Вагнер“ за меѓународна криминална организација и наскоро ќе воведат нови санкции против групата.

Пригожин и групата „Вагнер“ претходно беа на разни списоци со санкции на американските власти.

Слични содржини