Приведен штипјанец поради промовирање и поттикнување омраза на „ Инстраграм”

од Andreja Salpe

СВР Штип поднесе кривична пријава против А.К.(41) од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Во периодот од 05.09.2020 до 18.03.2021, преку неговиот „Инстаграм“ профил, пријавениот објавил повеќе од 500 објави со кои промовирал и поттикнувал омраза и насилство против повеќе лица и групи, врз основа на пол, род, припадност на маргинализирана група, етничка припадност, државјанство, религија и верско уверување, возраст и семејна состојба.

loading...

Слични содржини