Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Бектеши: Изградбата на карго-аеродромот во Штип не е економски оправдана

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со менаџментот на ТАВ Македонија. Министерот Бектеши информираше дека во текот на минатата година Министерството за економија направи измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвара можноста средствата предвидени во договорот за концесија со ТАВ Македонија, наменети за …

Повеќе

Штипјани ќе добијат ултра модерен трговски центар

Градежните машини почнаа со расчистување на теренот, каде што ќе се гради првиот Сити мол во Штип. На површина од 11.000 метри квадратни се проектирани трговски центар и хотелски комплекс. Трговскиот центар е на четири ката со површина од 7.500 метри квадратни. Сопственикот, Горан Јордев, кој е и косопственик на …

Повеќе

Штип ќе добие нов градоначалник во ноември или во февруари

Благој Бочварски, од понеделник градоначалничката фотелја ќе ја замени со министерската, во Министерството за транспорт и врски. Според најавите на мандатарот Заев, Штипјани ќе гласаат за нов градоначалник во октомври-ноември или во февруари. „Владата заедно со Советот на Општината ќе изнајде решение кога е најдобро, но пред сè во консултации со Министерството …

Повеќе

Според „Мајкрософт“, штипскиот универзитет успешен пример за онлајн-настава

Компанијата „Мајкрософт“ на својата веб-страница го издвои Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип како успешен пример за премин од физичко во учење на далечина. Информацијата ја сподели Универзитетот кој соопшти дека од почетокот на пандемијата со КОВИД-19 многу бргу се преориентирал на онлајн-учење и ги ангажирал сите капацитети за тоа да се реализира. …

Повеќе

Коронавирусот забрзано се шири во Штип, земени 130 контролни брисеви

Штип и денеска со двоцифрена бројка на заразени. Во здравствениот билтен се регистрирани вкупно 13 нови пациенти, а се оздравени вкупно 11. Директорката на Центарот за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова вели дека и денеска се на своите работни места, од утринава имале поголема гужва на пунктот. – Денеска немаме упати …

Повеќе

Градот под Исарот темпирана корона „бомба“ – вирусот регистриран во 19 конфекции

Од вкупниот број активни 4.117. случаи во државава, во Штип има 441. Вчера од Центар за јавно здравје-Штип информираа дека вирусот влезе во уште една штипска конфекција. Оттаму велат дека вчера бил регистриран еден случај во новата фабрика. Директорката на Центар за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова, изјави дека, според нивните …

Повеќе

Ковид 19 влезе во уште една штипска конфекција, регистриран еден случај

Ковид-19 влезе во уште една штипска конфекција, денеска е регистриран еден случај во новата фабрика. Директорката на Центар за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова вели дека според нивните анализи од почетокот на пандемијата, па досега вирусот има влезено во вкупно 19 текстилни конфекции. Според пристигнатите резултати од тестирањето се очекува денеска …

Повеќе

Во Штип има 436 активни носители на коронавирусот

Во текот на вчерашниот ден Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа се направени 1971 тестирања, починати се 5 лица, регистрирнаи се нови 188 случаи на Ковид-19 и 268 оздравени пациенти. Во моментов во штип има 792 позитивни лица од кои активни носители се 436 случаи. Во болницата …

Повеќе

Бочварски: Сите заразени граѓани да ги почитуваат мерките за изолација и даваат точни информации

„Почитување на уредбата за носење на заштитни маски, одржување на дистанца и дезинфицирање на рацете од страна на сите граѓани, правни лица и одговорни во правните лица, согласно законските прописи.Да се избегнуваат поголеми собири посебно во затворен простор, поради заштита на здравјето на граѓаните со цел зачувување на нашите здравствени …

Повеќе

Штип со над 400 заразени, епидемиолозите не очекуваат да се намалува бројката

Штип и денеска е втора општина по бројот на новозаразени со коронавирусот на здравствениот билтен. Потврдени се 29 нови случаи, со што бројката на активни во градот на текстилната индустрија се искачи на 409. Епидемиолозите не очекуваат наредните денови да се намалува бројката, бидејќи денеска имале голема гужва на пунктот. …

Повеќе