Проштална средба: Макрон и Меркел на 16 септември во Париз

од Vladimir Zorba

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел ќе се сретнат на 16 септември во Елисејската палата, седиштето на францускиот претседател, беше објавено денеска.

Двајцата лидери ќе се состанат за да разговараат, меѓу другото, за ситуацијата во Авганистан, пишува Ројтерс.

Во соопштението се додава дека другите теми за дискусија ќе се префрлат на ситуацијата во Сахел до претстојното француско претседателство со Европската унија.

Слични содржини