Путин во Саудиска Арабија и Емиратите: Полицијата на ОН патролира во Дубаи

од Stefanija Kuzmanovska

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе ги посети Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, домаќини на овогодинешната меѓународна климатска конференција COP28.

Двете посетите и враќањето на Путин во Русија, како што беше предвидено, ќе траат 24 часа, бидејќи рускиот претседател ги закажа обврските следниот ден, пренесе руската агенција ТАСС.

Тој доаѓа во Емиратите, каде што се одржува меѓународна конференција, иако Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за негово апсење поврзано со неговите постапки за време на војната во Украина, наведува АП.

Ниту Саудиска Арабија ниту Емиратите не се потписници на основачкиот договор на Меѓународниот кривичен суд, што значи дека немаат обврска да го приведат Путин со налог за апсење во кој се обвинува дека е лично одговорен за киднапирањето на украинските деца за време на руската војна во таа земја.

Сепак, тој е во посета во време кога полицијата на ОН патролира на делот од Експо Сити во Дубаи што се смета за меѓународна територија за овогодинешната климатска конференција на ОН, COP28.

Неговата посета означува проширување на деловните врски на Емиратите со Русија, откако опширните западни санкции ја погодија Москва поради војната во Украина, наведе АП.

Во најавата за патувањето на Путин објавена од агенцијата ТАСС рано утринава, не се наведува дека Путин би можел да дојде на местото каде што се одржува COP28, но според советникот на Путин Јуриј Ушаков, Путин ќе слета во Абу Даби и по слетувањето тој ќе има „средба во палатата“ и билатерални разговори со лидерот на Емиратите шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан.

Путин не ги посетил земјите од Блискиот Исток од почетокот на пандемијата на ковид-19. Последен пат ги посети регионот, Емиратите и Саудиска Арабија во 2019 година, но одржува редовни контакти со арапските лидери на маргините на другите меѓународни настани, пренесе ТАСС.

Слични содржини