Разрешен министерот за одбрана на Украина

од Vladimir Zorba

Алексеј Резников повеќе не е министер за одбрана на Украина.

Како што соопшти вечерва АФП, на негово место ќе дојде поранешниот шеф на воената разузнавачка агенција Кирило Буданов.

Резников пред разрешувањето најави дека секој функционер мора да сфати дека не е на функцијата доживотно.

-Не сум имал никакви дискусии за моја оставка од оваа функција. Ќе го повторам мојот одговор и за другите медиуми – секој функционер треба да разбере дека не е на функција доживотно – рече Резников.

Слични содржини