РУСИЈА ГОРИ: 208 шумски пожари (ВИДЕО / ФОТО)

од Stefanija Kuzmanovska

Во рускиот регион Јакутија во моментов горат околу 208 шумски пожари со вкупна површина од 1.519.431 хектар, соопшти денеска Министерството за вонредни состојби.

„Дури 208 шумски пожари на вкупна површина од 1.519.431 хектар горат во Јакутија, а 14 пожари се изгаснати на вкупна површина од 82.165 хектари“, соопшти прес-службата на Министерството.

Вкупно 2.119 лица и 297 парчиња опрема за напори за гасење пожари во регионот се вклучени во изминатите 24 часа.

Јакутија е еден од најзагрозените руски региони, додека на жителите им е забрането да ги посетуваат шумите од први јули.

Слични содржини