Русија ја нападна Украина со 12 дронови и крстаречка ракета

од Vladimir Zorba

Русија лансираше 12 беспилотни летала и крстосувачка ракета во Украина во текот на ноќта, а украинскиот противвоздушен систем уништи 10 од беспилотните летала пред да ја погодат целта, соопшти во неделата украинското воздухопловство.

Крстосувачката ракета не била уништена, но не ја погодила целта, соопштија од воздухопловните сили без дополнителни детали. Не беше кажано што се случи со другите два дрона кои не беа уништени.

Ројтерс не можеше независно да го потврди извештајот на воздухопловните сили.

Беспилотните летала „Шахед“ од иранско производство беа насочени кон северозападниот дел на Украина, соопштија воздухопловните сили.

Повеќето од нив се урнати во областа Миколаев во Украина на југот на Украина.

Нема извештаи за штета од паѓање на остатоци или беспилотни летала кои не биле уништени.

Слични содржини