Рускиот гувернер тврди дека Белгород повторно нападнат

од desk4

Гувернер во руската област Белгород тврди дека областа повторно била нападната.

Тоа доаѓа неколку дена откако војници – за кои се верува дека се од две руски сепаратистички групи – беа вклучени во упад преку границата од Украина.

Вјачеслав Гладков вели дека Граиворон – руски град на околу 4,5 милји од украинската граница – бил нападнат „неколку часа“ во текот на ноќта во четвртокот.

Тој вели дека се оштетени четири куќи, продавница, автомобил, гасовод и далновод.

Гладков, исто така, тврди дека ненаселена куќа, рекреативен центар и продавница биле оштетени во блиското село Глотово.

Во вторникот, војниците ја преминаа границата на Украина во регионот на Белгород, во ненадеен напад.

Русија ги обвини украинските „саботери“ – додека Киев негираше каква било вмешаност.

Одговорноста за нападот ја презедоа паравоените групи против Путин, Рускиот волонтерски корпус и Легијата на слободата на Русија.

Русија во средата тврдеше дека го потиснала упадот и убила повеќе од 70 војници.

Слични содржини