САД најавија соодветни мерки за „неиспровоцираното“ протерување дипломати од Русија

од Radmila Tasevska

САД го осудија руското протерување двајца американски дипломати поради нивната работа со изведувач на амбасадата и ветија дека наскоро ќе преземат контрамерки.

„Ова неиспровоцирано протерување на нашиот дипломатски персонал е целосно без докази“, изјави портпаролот на Стејт департментот Метју Милер.

„Жалиме што Русија тргна по овој пат и секако може да очекувате дека соодветно ќе одговориме на нивните постапки“.

Слични содржини