Актуелно
Почетна / Магазин / Сакаат многу храна: Ова се најголемите гурмани во хороскопот

Сакаат многу храна: Ова се најголемите гурмани во хороскопот

Прејадувањето најчесто се поврзува со компулсивноста, а со тоа се согласува и астрологијата, која се чини, сака да даде одговор на сè.

Unsplash

Овие шест хороскопски знаци се сосема свесни за тоа дека храната ни е пред сè, потребна за да преживееме. Но, некогаш не можат да престанат со јадење, бидејќи тоа им е премногу вкусно.

Но, постои и теорија според која одредени карактеристики влијаат врз тоа колку некој ја сака храната и тие се поврзани со астрологијата.

Ова се шесте знаци кои имаат ваква навика:

Скорпија

Кога треба да воспостават контрола врз нешто што го прават, на Скорпиите најчесто им треба повеќе храна. Тие не сакаат кога им пропаѓаат плановите или некој им застанува на патот, па и во овој случај им треба повеќе храна. Кога се најадени добро, се поотпорни на стрес.

Водолија

Кога јадат, јадат како бунтовници. Најчесто се личности со брз метаболизам, кои ги нервираат оние околу нив кои постојано им приговараат дека не се дебелеат. Но, сето ова е со рок на траење. Како минат годините, така слабее и нивниот метаболизам, а навиката за внес на големи количини храна останува.

Близнаци

Се прејадуваат затоа што не знаат што друго да направат. Близнаците не се доволно храбри за да пристапат кон реално решавање на проблемите, па посегнуваат по храна, мислејќи дека на тој начин ќе си дадат сила во тешки времиња.

Вага

Вагите имаат тенденција да се преполнуваат со храна кога им е здодевно, кога се под стрес или кога се тажни и депресивни. Колку поинтензивни чувства, толку повеќе храна бара нивното тело. Дури и кога се на диета, тоа завршува со повторно прејадување на крајот од денот.

Девица

Кога притисокот станува преголем, на Девиците им треба нешто што навистина ќе ги релаксира и утеши. А, што е подобро од една порција вкусна храна која ќе ги задоволи стандардите на овие астро перфекционисти?

Риби

Кај Рибите не се потребни некои посебни причини да уживаат во храната. Тие тоа го прават затоа што е вкусна и затоа што им е убаво да бидат слободни од емоции кои не го попречуваат нивниот мисловен процес. Затоа и често јадат до момент на „препукнување“, но и тогаш сакаат да пробаат уште малку од храната.

loading...