Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Се повеќе работници во германската компанија „Тенис“ сведочат за лоши услови

Се повеќе работници во германската компанија „Тенис“ сведочат за лоши услови

Сè повеќе луѓе се сведоци на лошите услови за работа и живот на работниците во германската месна индустрија „Тенис“ за време на епидемијата на коронавирус, како и на махинациите на романските подизведувачи преку кои се вработени, пишува Дојче веле (ДВ), наведувајќи дека нивната редакција на романски јазик секојдневно ја контактираат луѓе кои тврдат дека се во карантин и дека никој не се грижи за нив.

Соговорниците на романскиот ДВ детално зборуваат за напорната работа во кланицата, немањето заштитни мерки и фактот дека условите во кои тие живеат често се нехумани. Исто така и за ненадејниот карантин во кој тие се оставени сами на себе.

Некои соговорници мирно ги опишуваат своите искуства, други се возбудени. Гласовите на другите луѓе кои исто така сакаат да го искажат своето мислење може да се слушнат во позадина. Многумина биле вработени во „Тенис“ со години, други само за неколку месеци. Тие велат дека дошле во Германија преку кооперанти компании од Романија. И тие, според истражувањето на ДВ во Романија и Германија, вработуваат десетици илјади жени и мажи како ефтина работна сила.

Според ДВ, трикот е многу едноставен: во Романија работниците се бараат преку реклами за да собираат аспарагус, јагоди или да работат во кланици. Договорите се склучуваат во земјата од каде се работниците, а тие луѓе обично тоа ги чини 100 евра. Трошоците за превоз со автобус честопати го плаќаат сами, повратен билет чини 240 евра.

Во сите овие реклами се наведува дека минималната плата за час е 9,35 евра. Потоа, за домување се наплатуваат седум евра на ден – околу 200 евра месечно за кревет во стан во кој живеат неколку други лица. Овде се вклучени и други „давачки“.

Иако во договорот им ветиле дека ќе платат прекувремено работно време, тоа не секогаш се наоѓа на платниот список, се наведува на ДВ на романски јазик. Многу работници велат дека заработувале помеѓу 700 и 900 евра месечно. Во неколку случаи, прекувремените часови се плаќале „на рака“.

И покрај неповолните услови во кланиците и лошото сместување, некои луѓе не се целосно незадоволни од своите плати. Многумина повторно велат дека „секогаш имале чувство дека биле измамени“. Но, платата е сепак двојно поголема од дома – ако воопшто можат да најдат работа. Целото семејство често зависи од парите што ги испраќаат дома секој месец, според ДВ.

Иако нивните раководители и водачи на смена се Романци, малкумина работници имаат храброст да прашаат дали тоа што е наведено на платниот список е навистина точно. Тие покрај тоа немаа пристап до надредените Германци, а камоли до „големиот шеф“. Луѓето кои се појавуваат во ДВ честопати ја повторуваат познатата романска изрека: „Додека дојдеш кај драгиот Бог, светците ќе ве изедат“.

ДВ посочува дека не се сите компании со склучување договори од Романија, мета на критики, но затоа многу често се споменува компанијата МГМ од Оствестфален, чиј сопственик е Думитру Микулеску. Истражувањето на ДВ покажа дека Микулеску контролира повеќе компании во Германија и Романија – од агенции за вработување до агенции за недвижнини.

Тој ја започна својата кариера на југот на Романија, во округот Дамговица. Таму одгледува свињи и живина. Медиумите објавија дека во 2011 година тој бил осуден на една и пол година за корупција. Сепак, Микулеску продолжи да работи непречено. Тој успеа да ги смести членовите на семејството и пријателите на важни позиции и со тоа да ја контролира мрежата на компании, локалните медиуми и државните органи. Тој стана политички активен и, во зависност од неговите интереси, неколкупати ги менуваше партиите.

За него, исто така, се вели дека извршил притисок и дури се заканил на конкуренти и политички противници, пренесува ДВ. Сепак, тоа не му помогна во неговата политичка кариера: без видлив успех во 2016 година, тој и сврте грб на политиката и оттогаш се концентрираше на својата постојано растечка мрежа на компании во Германија.

Гласот дека Микулеску им се заканува на оние што го критикуваат и дека неговите работници се под притисок, го следат во Остветфален, се наведува во текстот.

Неговите „успешни деловни модели“ во последните пет години, а особено во последните денови, ги објавија германските медиуми, но, како што се наведува, тој не сакаше да зборува за ДВ.

Карантинот во фабриката „Тенис“ треба да се укине за неколку дена, а фабриката треба да започне повторно да работи. Некои од работниците се вратиле во Романија непосредно пред затворањето и повеќе не сакаат да работат во „Тенис“.

Други се надеваат дека работните услови и животните услови ќе се подобрат – благодарение, меѓу другото, на бројните извештаи во медиумите за нивната ситуација.

Во меѓувреме, на интернет-порталите повторно се појавуваат реклами, кои бараат работници во Реда-Виденбрук. Во рекламите се наведува дека условите се „многу подобри“. И повторно, ќе дојдат луѓе од Романија, оние кои не можат да најдат добро платена работа во својата татковина. Многумина, како што рекоа за ДВ, би сакале да бидат преземени директно од нивниот германски работодавец.

Бундестагот би можел да разговара за нацрт-закон што го дозволува тоа по летната пауза. Сè уште не е на дневен ред дали тој закон ќе се применува и за работа во земјоделство, градежништво или услуги за испорака, каде, како што е наведено од ДВ, преовладуваат скандалозни услови.

Сигурно е дека би бил силен сигнал доколку Германија, за време на нејзиното претседателство со Советот на ЕУ, се залагаше за европските стандарди кога станува збор за слободното движење на работниците. Во корист на работниците, наведува ДВ.

loading...