СЕ ЗА ДВОЈНИОТ МУТАНТ НА КОРОНА: Симптоми на индискиот вид и колку е навистина опасен

од Stefanija Kuzmanovska

Светот се бори со пандемијата на коронавирусите повеќе од една година, додека таа постојано мутира. Покрај британскиот, бразилскиот, јужноафриканскиот и калифорнискиот сој, се истакна и индискиот сој, кој со недели ја косеше земјата по која беше именуван.

Симптоми на индискиот вид

Новата варијанта на вирусот САРС-КоВ-2 ги загрижи научниците, кои веднаш му дадоа име „двоен мутант“ поради двојна промена на спајк протеинот. Во суштина, промените во S протеинот се слични на оние во британскиот вид.

Симптоми кои ја придружуваат инфекцијата со индискиот вид на коронавирус се треска, губење на чувство за мирис и вкус, кашлица, релјефен јазик (познат и како ковид-јазик), белузлави промени на ноктевата плоча (познати и како ковид-нокти), замор , главоболка …

„Двоен мутант“

Индиската варијанта на коронавирус B.1.617 покажува две значајни генетски промени во површинскиот протеин: E484Q и L452R. Овие кодови ја означуваат точната локација на промената на геномот.

Индивидуалните мутации се познати подолго време: E484Q е сличен на варијантата E484K, која се појави во британската, јужноафриканската и бразилската варијанта. И мутацијата L452R веќе може да се најде во калифорниската варијанта на CAL.20C.

Меѓутоа, во Индија, овие две мутации се појавија заедно, па затоа често се нарекува „двоен мутант“. Овој факт не мора да значи дека варијантата е двојно позаразна или опасна, таа сè уште не е испитана и засега нема податоци.

Во секој случај, „двојната мутација“ е само една од причините за катастрофалната состојба на индискиот потконтинент.

Епидемиолог: Можноста за пренесување е послаба отколку што се стравуваше

Британскиот епидемиолог Нил Фергусон рече дека можноста за пренесување на индискиот вид на коронавирусот В.1.617.2 може да биде малку послаба отколку што првично се стравуваше, но дека вакцините може да бидат помалку ефикасни во ограничувањето на неговото ширење.

– Постои трошка надеж врз основа на неодамнешните истражувања според кои, иако се чини дека оваа варијанта сè уште има значителен раст, сепак може да забави – изјави за Би-Би-Си, Нил Фергусон, водечки епидемиолог од Империјал колеџ во Лондон, пренесува „Ројтерс“.

Во Индија, од почетокот на пандемијата се регистрирани 26,95 милиони случаи на коронавирус, а починале 307.231 лице.

Според бројот на потврдени случаи на инфекција, Индија е на второто место во светот, по САД, а според бројот на смртни случаи е трето, по САД и Бразил.

Регистриран на повеќе од 50 територии

Индискиот вид на коронавирус е официјално регистриран на 53 територии, објави Светската здравствена организација (СЗО) пред два дена.

СЗО доби и информација од неофицијални извори дека варијантата В.1.617 е пронајдена на уште седум територии, со што вкупниот број е зголемен на 60.

Слични содржини