Севернокорејскиот лидер предупредува на нуклеарен напад доколку земјата биде испровоцирана

од Stefanija Kuzmanovska
199 прегледи

Севернокорејскиот лидер Ким Jонг Ун изјави дека Пјонгјанг нема да се двоуми да изврши нуклеарен напад доколку непријателот го испровоцира со нуклеарно оружје, пренесоа државните медиуми.

Ким ова го изјави на состанокот со војниците на воената ракетна канцеларија во врска со неодамнешната вежба за лансирање на интерконтинентална балистичка ракета (ICBM), објави новинската агенција КЦНА.

Тој навел дека Северна Кореја нема да се двоуми „дури да нападне и нуклеарно кога непријателот ќе ја испровоцира со нуклеарни бомби“, пренесе КЦНА.

Северна Кореја во вторникот соопшти дека го тестирала својот најнов ICBM во понеделникот за да ја процени воената подготвеност на нејзините нуклеарни сили против растечкото непријателство од САД, што наиде на осуда од Соединетите Држави и нивните сојузници.

Ким рече дека лансирањето во понеделникот ја покажало високата мобилност и способноста за брз напад на војската и повика на напори за дополнително зајакнување на нејзината борбена ефикасност.

Во посебна изјава, сестрата на Ким, Ким Јо Јонг, го осуди Советот за безбедност на Обединетите нации за одржување на состанок за лансирањето на ракетата ICBM, велејќи дека тоа е остварување на правото на земјата на самоодбрана.

Слични содржини