Шефот на СЗО предупредува дека вакцината нема да биде доволна

од Stefanija Kuzmanovska

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, предупреди денес дека само вакцината нема да биде доволна за да се победи пандемијата на коронавирус.

„Вакцината ќе ги надополни другите алатки што ги имаме и нема да ги замени“, рече Гебрејезус на состанокот на извршниот совет на СЗО.

Кога станува збор за вакцината, извршниот директор, како и неколку негови заменици, во последните денови се обидуваше да го намали оптимизмот откако лабораториите Pfizer и BioNTech објавија дека нивната вакцина, која е во третата фаза на тестирање, е ефикасна 90 проценти

„Првично, количините ќе бидат ограничени и затоа медицинскиот персонал, старите лица и ризичните лица ќе имаат приоритет и се надеваме дека ова ќе го намали бројот на смртни случаи и ќе им овозможи на здравствените системи да издржат“, рече Гебрејесус, предупредувајќи дека „сè уште ќе има многу простор за акција на вирус“.

Затоа, тој повика на предвремено укинување на мерките за контрола на ширењето на коронавирусот, како што се тестирање, карантин и следење на контактите.

Новиот бран пандемии ги принуди земјите да преземат дополнителни ограничувања за да го спречат ширењето на вирусот.

Слични содржини