Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Шокантни детали од двојното убиство и самоубиство во Јужна Србија: Ѝ пресудил со нож затоа што сакала да го остави

Шокантни детали од двојното убиство и самоубиство во Јужна Србија: Ѝ пресудил со нож затоа што сакала да го остави

Двојнотпо убиство и самоубиство во Чардачиште во Сурдулица, кога Драгољуб Ајдиќ (52) ги уби Сафет Синановиќ (52) и неговата сопруга Елеза Синановиќ (42), а потоа си пресуди самиот, ги шокираше жителите на таа населба.

Тој го убил сопругот удирајќи го со автомобил, а јас усмртил жената, пресекувајќи ѝ го вратот со нож. Потоа, со истиот нож си нанел фатални повреди на себе.

Како што мештаните изјавиле, Драгољуб и Елеза најверојатно биле во љубовна врска, а еден од мотивите е можноста таа да ја прекине таа врска, поради што љубовникот решил да им пресуди на сите.

Даниела Трајковиќ, обвинителка од Вишото јавно обвинителство во Врање, изјавила дека по неколкучасовна истрага на лице место, извршена е обдукција на телата и технички преглед на автомобилот. Како што рекла таа, има и еден сведок на крвавиот настан кој ќе биде сослушан.

Интересен детал од истрагата покажал дека Елеза, која се враќала од продавницата, покрај намирниците во својата торба имала поголема количина на девизи, како и златен накит.

Бројни соседи од улицата, како и луѓе кои доаѓале од други населени места, кога ја слушнале веста, не можеле да поверуваат што се случило со членовите на двете семејства, кои биле сметани за фини и добри соседи.

„Ја запознав Елеза утрово, таа ми рече дека оди на шопинг. Таа ми кажа како пристигнала од Германија, каде цело време беше со своите синови за време на епидемијата. Ништо не укажуваше на тоа дека има проблеми. Потоа, забележав дека се враќа со торба“, изјавил еден од соседите на Синановиќ.

Друг сосед, според она што го кажал, го видел Драгољуб, кој тргнал кон градот со автомобил:

„Тој ме поздрави. Ништо на неговото однесување не укажуваше дека ќе се случи нешто необично“.

На прашањето за врската меѓу Драгољуб и Елеза, соседите ги кренале рамената, викаат, имало разговори, но никој не ги видел заедно.

„За се зборуваше за сè, но Елеза не сакаше да ги загрижува децата, синовите ѝ живеат во Германија,а ќерката е оженет овде. Па, Драгољуб исто така имаше семејство, што му требаше да ги завитка сите во црно“, изјавила една постара жена.

Сите во населбата по тоа име и презиме ја познаваат покојната Елеза Синановиќ. Сепак, таа имала и други информации во документите. Имено, како што е наведено во Обвинителството, нејзиното име е Наташа М. Подоцна било објаснето дека во меѓувреме ги сменила името и презимето.

loading...