Шпанија премести систем за противвоздушна одбрана во Литванија за да го заштити самитот на НАТО

од Stefanija Kuzmanovska

Шпанската војска го преместува системот за воздушна одбрана стациониран во Летонија во соседна Литванија за да помогне во заштитата на самитот на НАТО таму следната недела, објави шпанската амбасада во Вилнус.

„Можеме да потврдиме дека Шпанија придонесува за безбедноста на самитот на НАТО во Вилнус со единицата за воздушна одбрана NASAMS“, изјавија од амбасадата за новинската агенција БНС.

Самитот на НАТО ќе се одржи во Вилнус на 11 и 12 јули. Германија ги премести единиците за противвоздушна одбрана „Патриот“ во Литванија за да помогне во заштитата на самитот.

NASAMS (Национален напреден ракетен систем земја-воздух) беше заеднички развиен од Норвешка и Соединетите Американски Држави. Тој е дизајниран да се бори против воздушните напади со беспилотни летала, проектили или авиони.

Слични содржини