Актуелно
Почетна / Сцена / Сите ја обожуваа: Почина актерката од серијата Сексот и градот

Сите ја обожуваа: Почина актерката од серијата Сексот и градот

Лин Коен (86), американска театарска, телевизиска и филмска актерка, најпозната по улогата на Магда во серијата Сексот и градот, починала во петокот, соопшти нејзиниот агент.

Лин е родена во Канзас сити 1933 година, а најпознати улоги и се во Минхен на Спилберг, каде ја играта КОлда Миер, потоа Магс во филмот „Игра на гладните“, а се појавила и во многу други филмови, воглавном во епизодни улоги, како и во ТВ серии.

Таа била меѓу омилените актерки и во театарот, на Бродвеј, каде играла во многу претстави и добивала многу награди.

Во Сексот и градот ја гледавме како дадилката Магда:

loading...