Сојузникот на Трамп се потсмеваше и се криеше од судот. Му „упаднале“ на роденден и му врачиле покана

од Vladimir Zorba

На Руди Џулијани, сојузник и поранешен адвокат на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, во петокот му беше доставена покана на неговата роденденска забава, заедно со известување за обвинение поврзано со обид да се поништат резултатите од претседателските избори во 2020 година во Аризона.

„Последниот обвинет беше услужен пред неколку моменти“, напиша државниот обвинител на Аризона, Крис Мејс, демократ, во објава на Платформа Х во која Џулијани беше означен со зборовите: „@RudyGiuliani никој не е над законот“, според Си-Ен-Ен. Ова е официјално известување дека лицето е кривично обвинето и мора да се појави пред судот.

Портпаролот на Мајес, Ричи Тејлор, претходно изјави дека канцеларијата на јавниот обвинител со недели се обидува да го лоцира поранешниот градоначалник на Њујорк, Џулијани. Во петокот вечерта, Џулијани објави порака и фотографија на која е опкружен со насмеани пријатели на Твитер. „Ако властите во Аризона не можат да ме најдат до утре наутро“, напиша тој во сега избришаната објава „1. Тие мора да се откажат од обвинението; 2. Мора да признаат дека не знаат да бројат гласови“.

Неколку часа подоцна, на Џулијани му беше доставена покана да се појави пред судот во Феникс во вторник.

Каролин Врен, републиканка и советничка на кандидатот за Сенатот во Аризона, Кари Лејк, изјави за Си-Ен-Ен дека била домаќин на забавата за 80-тиот роденден на Џулијани во Палм Бич, Флорида, во петокот вечерта, кога на Џулијани му била доставена поканата.

Еден од гостите опиша како на Џулијани доцна во текот на денот му врачиле документ од двајца агенти на канцеларијата на јавниот обвинител во Аризона. „Го начекаа на излегување“, рече тој, додавајќи дека „многу гости биле видно вознемирени“.

Џулијани е меѓу 11-те сојузници на Трамп обвинети минатиот месец во Аризона за манипулирање со претседателските избори во 2020 година.

Според Си-Ен-Ен, Џулијани е обвинет во обвинението за ширење лажни тврдења за измама на гласачите по изборите во 2020 година, лажно тврдејќи дека претставниците на Аризона „не вложиле напор да откријат“ дали гласањето е валидно и се обидувале да влијаат врз републиканските електори да гласаат за тимот Трамп-Пенс.

Слични содржини