Сопругот на уапсената потпретседателка на ЕП призна: „Вистина е, зедовме поткуп од Катар“

од Stefanija Kuzmanovska

Протекуваат нови детали за еден од најтешките корупциски скандали во органите на Европската унија, во кој беше уапсена Ева Каили, сега поранешна потпретседателка на Европскиот парламент. Сопругот на грчката претставничка, Франческо Џорџи, кој исто така е приведен, ја признал својата вмешаност во таканаречениот скандал „Катаргејт“, пишуваат белгискиот весник „Ле Соар“, кој прв ја откри аферата, и италијанската „Ла Република“.

Да потсетиме, белгиските обвинители рекоа дека со месеци се сомневале дека „една заливска земја“ се обидува да влијае на одлуките во Брисел. Извор запознаен со случајот изјави дека се работи за земјата домаќин на Светското првенство Катар. Каили негираше дека добил пари од Катар, а наводите беа демантирани од катарските власти.

Како што објави грчкиот весник „Катимерини“, за време на вчерашното рочиште, Џорџи му признал на шефот на истрагата, белгискиот антикорупциски обвинител Мишел Клес, дека бил член на организација поврзана со Мароко и Катар, со цел да влијае на нивните односи со Европа. Тој исто така тврди дека оваа „организација“ ја водел поранешниот италијански европратеник Пјер Антонио Панцери.

„Го направив тоа за пари кои не ми требаа“

Како што претходно напиша „Телеграм“, Џорџи е советник за регионот на Блискиот Исток и Северна Африка во Европскиот парламент и основач на невладина организација наречена „Борба против неказнивоста“, чија цел е да ја промовира „отчетноста како централен столб на архитектурата на меѓународната правда“.

Италијанската „Ла Република“ пренесува дека „Џорџи се скршил пред обвинителот и признал дека постапил незаконски“ и се извинил. Тој, наводно, барал неговата сопруга да биде ослободена од притвор, тврдејќи дека „треба да биде блиску до нивната ќерка“. За причините за вмешаноста во корупцискиот скандал, 35-годишниот Џорџи наводно рекол: „Едноставно, го направив тоа за пари, иако парите не ми требаа“.

На новинарско прашање за потегот на Џорџи, адвокатот на поранешниот европратеник Панцери, кој исто така беше уапсен, рече дека „не ги поседува тие информации“.

Кого Џорџи го повлече со себе?

Џорџи наводно со себе повлекол уште двајца активни европратеници од групата европски социјалисти, Белгиецот Марк Тарабела, чија куќа била претресена од полицијата и Италијанецот Андреа Козолин.

Тарабела ги негира сите обвинувања, изјави неговиот адвокат за Le Soir, додека Козолин одбил да одговори на прашањето дали добил пари или подароци. Во исто време, Џорџи се огради од белгиската претставничка Мари Аренас, тврдејќи дека верува во нејзиниот интегритет.

Инаку, европратениците денеска побараа на катарските лобисти да им се оневозможи пристап до Парламентот и да се прекине целата работа на законодавните одлуки поврзани со Катар до крајот на корупциската постапка против поранешната потпретседателка на ЕП и другите обвинети. На почетокот на неделава Ева Каили беше разрешена од потпретседателката, а преку својот адвокат изјави дека е невина иако полицијата во нејзиниот пронашла повеќе од еден и пол милион евра во готовина.

Слични содржини