Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Српската полицијата ги исфрли граѓаните од Собранието, фрлен и солзавец

Српската полицијата ги исфрли граѓаните од Собранието, фрлен и солзавец

Граѓаните кои се собраа вечерва пред српскиот парламент, незадоволни од повторното воведување полициски час, ги пробија вратите на парламентот и влегоа во зградата.

Полициските вооружени сили со пендрици после десетина минути ги исфрли демонстрантите од Собранието.

Пред влезот има туркање на незадоволните граѓани и полицијата, а фрлен е и солзавец.

Група граѓани пред полицискиот кордон повикуваат повторно да влезат во собранието. И порачуваат на полицијата да ги „фрлат штитовите“.

Фото: Нова рс

loading...