Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Стефановиќ: Некој сака да дојде на власт против волјата на народот (ВИДЕО)

Стефановиќ: Некој сака да дојде на власт против волјата на народот (ВИДЕО)

Министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ вечерва одржа вонредна прес-конференција по повод новите големи протести во Србија.

„Ова е голо апсолутно насилство. Се прават обиди да се преземе власт недемократски. Луѓето вечерва можеа да го видат воздржаното однесување на полицијата како фрла факели, камења со тежина од 2 до 3 килограми. Полициските службеници се линчуваат. Ова е насилство некој да дојде на власт против волјата на народот. И покрај тоа, полицијата се воздржуваше, тие тргнаа кога тоа беше неподносливо, кога нивните животи беа во опасност. Ги тепаа со разни стапови, лопати, имаме снимки“, рече Стефановиќ.

„Ова нема никаква врска со какви било мерки за короната, туку само со насилство“; додава тој.

„Имаме 10 повредени полицајци, двете нозе се скршени на едниот од нив. Тие го влечеа по скалите. Какво чудовиште може да биде некој. Како се чувствуваат нивните семејства. Ужасни работи се случуваат“, вели Стефановиќ.

„Барам од сите граѓани на Србија да се воздржат од насилство. Ние нема да дозволиме да ја злоупотребуваат полицијата и другите граѓани“, вели Стефановиќ.

„Вечерва ќе има силни патроли, и во Белград и каде и да е потребно“, додаде тој.

„Безбедносните служби анализираат појава на елементи на надворешни влијанија на протестите. Тие ќе имаат силен одговор од нашите безбедносни служби. Кога ќе имаме доволно докази и ќе ги изведеме пред лицето на правдата, ќе ја известиме јавноста“; рече тој.

loading...