Столтенберг до Зеленски: Украина е поблиску до НАТО од кога било

од Stefanija Kuzmanovska

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и украинскиот претседател Володимир Зеленски одржаа заедничка прес-конференција на самитот на НАТО во Вилнус.

Столтенберг рече дека алијансата ќе стои до Украина „се додека е потребно“ и сугерираше дека земјата сега е „на еднаква основа“ со земјите-членки.

Говорејќи на брифинг со новинарите, тој наведе пакет од три дела за приближување на Украина до НАТО.

„Се договоривме за пакет од три дела што ја приближува Украина до НАТО. Повеќекратна програма за практична помош, формирање на нов совет што ќе ги поврзе НАТО и Украина, како и потврда дека Украина ќе стане членка на НАТО и укинување на условот за членство во акциониот член“, рече Столтенберг.

Што се однесува до членството на земјата, тој рече дека алијансата ќе издаде покана за членство „кога сојузниците ќе се договорат кога ќе се исполнат условите“.

Столтенберг додаде дека кога војната ќе заврши, „мора да се погрижиме да има веродостојни аранжмани за безбедноста на Украина за да не се повтори историјата“.

Тој рече дека Украина сега е поблиску до НАТО од кога било досега.

„Денеска се среќаваме како еднакви, со нетрпение го очекувам денот кога ќе се сретнеме како сојузници“, додаде Столтенберг, свртувајќи се кон Зеленски.

Зеленски: Во моментов недостига безбедност во Украина

Зеленски го започна својот говор тврдејќи дека во моментов има недостаток на безбедност во Украина.

„Му благодарам на НАТО за трите пакети за поддршка. Разговарав што друго може да се направи за да му се помогне на украинскиот народ. Имаме позитивни вести за новиот пакет одбранбена поддршка што доаѓаат од нашите партнери“, рече украинскиот претседател.

 

„Би сакал да ви изразам благодарност, Јенс“, додаде Зеленски, обраќајќи му се на шефот на НАТО.

Сепак, тој додаде дека „оптималниот“ исход од самитот ќе биде Украина да добие директна покана за членство во воената алијанса.

Украинскиот претседател додаде дека е „разбирливо“ што Украина не може да биде полноправна членка на НАТО додека трае војната, додавајќи дека тоа е „апсолутно јасно“.

Слични содржини