Столтенберг: НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина

од Vladimir Zorba

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека воената алијанса не планира да испрати борбени трупи во Украина.

Столтенберг изјави за АП дека земјите-членки на НАТО и даваат невидена поддршка на Украина.

„Ова го правиме од 2014 година. Сепак, нема планови за распоредување борбени трупи на НАТО во Украина“, посочи Столтенберг.

Слични содржини