Столтенберг: Украина во Вилнус ќе добие силна порака за кандидатура

од Stefanija Kuzmanovska

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Украина ќе добие „позитивна и силна порака“ за нејзиниот пат кон членство во НАТО денеска, додека лидерите на алијансата се состануваат во Вилнус за да разговараат за последиците од руската инвазија на Украина.

Поради поделбите меѓу 31 членка на НАТО, нема да има директна покана за членство на Украина.

Но, Столтенберг рече дека Киев ќе добие поголема воена помош и олеснување на формалните услови за приклучување, како и нов формат на соработка со алијансата, таканаречениот Совет НАТО-Украина.

„Убеден сум дека тоа ќе биде позитивна и силна порака за Украина и патот кон членството“, изјави Столтенберг во Вилнус.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан исто така рече дека лидерите ќе испратат „позитивен сигнал“ за кандидатурата на Киев за членство во НАТО од самитот.

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џо Бајден, зборувајќи заедно со претседателот на Литванија Гитанас Наусед, ја потврди посветеноста на Вашингтон кон алијансата.

„Нашето ветување дека ќе бидеме со вас е сè уште неспорно“, рече тој.

Самитот треба да ги одобри и првите сеопфатни планови на НАТО од крајот на Студената војна за одбрана од каков било руски напад.

Москва го критикуваше дводневниот самит. Руската државна новинска агенција РИА цитираше висок руски дипломат во Виена кој предупредил дека Европа ќе биде првата која ќе се соочи со „катастрофални последици“ доколку ескалира руско-украинската војна.

Иако членките на НАТО се согласуваат дека Киев не може да се приклучи за време на војната, тие не се согласија за тоа колку брзо тоа би можело да се случи по војната и под кои услови.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој треба да присуствува на самитот во Вилнус, го притиска НАТО да ѝ даде јасен пат на Украина за влез во НАТО по завршувањето на војната.

Тој денеска рече дека украинските трупи ја задржуваат руската агресија од остатокот од Европа.

„Источната граница на Украина, границата на нашата земја и позициите на нашите воини се линија што руската диктатура никогаш повеќе нема да ја помине“, напиша тој на Твитер.

Слични содржини