Студија: Сојот Делта двојно го зголемува ризикот од хоспитализации

од Nikola Popovski

Делта варијантата на коронавирусот, најпрво откриена во Индија, двојно го зголемува ризикот од хоспитализација во споредба со претходно доминантниот сој во Велика Британија, но две дози од вакцина сепак обезбедуваат силна заштита, покажа шкотска студија.

Студијата вели дека првите докази покажуваат дека заштитата од делтата варијанта обезбедена од вакцините може да биде помала од нивната ефикасност против алфа варијантата, која за првпат беше откриена во Велика Британија.

Британскиот премиер Борис Џонсон го одложи планот за укинување на „локдаунот“ за еден месец во понеделникот, предупредувајќи дека, ако не стори ништо, бројот на хоспитализирани може да ги достигне бројките од пикот на првиот бран на пандемијата поради индискиот сој на Ковид-19.

Според планот презентиран од Џонсон во февруари, повеќето епидемиолошки ограничувања требаше да бидат укинати на 21 јуни, а потоа пабовите, рестораните, ноќните клубови и другите угостителски објекти требаше да бидат целосно отворени.

Таа долгоочекувана одлука беше одложена за 19 јули.

Шкотската студија проучувала 19.543 случаи и 377 хоспитализации меѓу 5,4 милиони луѓе во Шкотска, од кои е пронајдена делта варијанта во 7.723 случаи и 134 хоспитализации.

Крис Робертсон, професор по епидемиологија на Универзитетот во Стратклајд, рече дека сојот делта, кога ќе се земат предвид возраста и истовремените болести, двојно го зголемува ризикот од хоспитализации, но дека вакцините го намалуваат тој ризик за околу 70 проценти.

Експертите велат дека две дози на вакцина даваат многу подобра заштита отколку само на една од делта варијантите и дека одложувањето на излегувањето од „локдаунот“ ќе им помогне на повеќе луѓе да добијат друга доза и да создадат имунолошки одговор.

Слични содржини