Судири на полицијата и демонстрантите во Истанбул (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

Полицијата во Истанбул користела водени топови и солзавец при растурање на антивладини протести во врска со терористичкиот акт во југоисточниот турски град Суруч, соопшти Hurriyet. Според податоците на весникот, илјадници луѓе учествуваа во демонстрациите во центарот на Истанбул против нападот во Суруч и политиката на турската влада, што според нив го  заштитува тероризмот.

hqdefault.jpg77

Во акцијата беа вклучени претставници на опозициската Републиканска народна партија и прокурдската Демократска партија на народите.Демонстрантите  скандирале  со слоганот “ИД се  – убијци, АКП (владејачката Партија на правдата и развојот) – соучесници” и побарале оставка на владата. Полицијата првично не ги спречиле демонстрациите, но потоа употребила водени топови и солзавец за растурањето . Еден човек бил ранет во раката со гумен куршум. Приведените не се пријавени.

Слични содржини