СЗО работи на упатства за намалување на ширењето на мајмунските сипаници

од Vladimir Zorba

Светската здравствена организација (СЗО) работи на дополнителни упатства за ублажување на ширењето на мајмунските сипаници, поради загриженоста дека бројот на случаи може дополнително да се зголеми во текот на летните месеци, рече Дејвид Хејман, претседател на Стратешката и техничката советодавна група на СЗО за пандемија и Епидемиски потенцијал, пренесува Ројтерс.

Работната теорија на СЗО врз основа на случаите и наводите идентификувани досега е дека епидемијата е предизвикана од сексуален контакт, рече Хејман.

Големите сипаници, кои досега главно се регистрирани во Западна и Централна Африка, се ретка вирусна инфекција, слична на сипаница, иако во поблага форма. Вирусот првпат беше регистриран во Конго во 1970-тите, а бројот на случаи во Западна Африка се зголеми во изминатата деценија.

Симптомите вклучуваат треска, главоболки и осип, кој започнува на лицето и се шири на други делови од телото.

Епидемијата во неколку земји каде што феноменот не е ендемски е многу невообичаен, велат научниците.

Претходно СЗО соопшти дека досега се потврдени околу 80 случаи на мајмунски сипаници во најмалку 12 земји, а се истражуваат уште 50 сомнителни случаи.

Случаи на инфекција се потврдени во девет европски земји, како и во САД, Канада и Австралија, јави Би-Би-Си.

Слични содржини