Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 4)

Архива на ознаки:

Фолксваген ги разгледува можностите за отворање фабрика за електрични возила во Грција

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Костас Фрагојанис се состана со делегацијата на Фолксваген во врска со проектот за производство на електрични возила. Грчката влада е силно посветена на промовирање на употребата на електрични возила како стратешки приоритет, јавува веб-страницата на Министерството за надворешни работи. Во овој контекст, делегација на …

Повеќе

Грција за секое бебе дава 2.000 евра

Грчката влада донесе одлука на родителите за секое новородено дете да им исплати 2.000 евра со цел да ја спречи стапката на пад на наталитетот и заминување на младите во други економски поразвиени земји. Во обид да ги охрабри младите семејства да имаат повеќе деца, грчката влада сега плаќа на …

Повеќе

ВИДЕО: Мизрахи ќе биде разрешена ако не го почитува Уставот, Мицкоски без коментар за таблата

Скандалот со враќањето на старата табла од страна на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи во Министерството е повод за реакција од страна на Грција. Ова денеска на прес конференција го кажа министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој апелираше до Мизрахи да почне да го почитува …

Повеќе

Димитров: Грција испрати вербална нота, Мизрахи создава проблеми со стратешките цели на земјава

Техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, која ја извршува оваа функција врз основа на заклетвата дека ќе ги почитува Уставот и законите на Република Северна Македонија, отстранувајќи ја таблата со името во Министерството, го прекрши Уставот, рече Министерот за надворешни работи, Никола Димитров. „Нејзина работа е да …

Повеќе

Сезонскиот грип во Грција го одзеде животот на 38 лица

38 се жртви на сезонски грип во Грција до 2 февруари, соопшти Националната здравствена организација. Само во последната недела починаа 17 лица. Од 40-тата недела од 2019 година, кога ќе започне сезонскиот период за набљудување на грип, па се до 5-тата недела од 2020 година (27 јануари до 2 февруари), …

Повеќе

Студен бран и снег во Грција

Основните и средните училишта во грчкиот град Лерин денеска се затворени поради снегот и лошите временски услови, додека пак на островот Крит поради силен ветер имаше проблеми во авио-сообраќајот. Студениот бран што ја зафати Грција, создаде помали проблеми во морскиот и авио-сообраќајот, донесе снег на планините и во дел од …

Повеќе

Чавушоглу: Грција не е „играч“ во Либија

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека нема причина Грција да учествува во Берлинскиот процес – иницијатива со цел да се реши либиската криза со политички средства. „Грција не е учесник во процесите во Либија“, рече тој во интервју за турската телевизија НТВ на маргините на Светскиот економски …

Повеќе

Познатиот актер Том Хенкс доби грчко државјанство

Актерот Том Хенкс, кој е во брак со актерката и продуцентка Рита Вилсон, врз основа на нејзиното потекло, доби грчко државјанство. Ова го соопштија до кабинетот на претседателот Прокопис Павлопулос, кој лично го потпишал решението со кое му се доделува почесно државјанство на холивудскиот актер. Според грчките закони, вакво државјанство …

Повеќе

Невреме во повеќе делови на Грција

Обилниот дожд и силниот ветер со над 100 километри на час што вчера ја зафатија Грција создадоа проблеми во повеќе делови од земјата. Најпогодени од невремето беа регионот Епир и островот Крит, а проблеми имаше и во поморскиот и авионскиот сообраќај поради силниот ветер, јави дописничката на МИА од Атина. …

Повеќе

Се намалува населението во Грција

До 2050 година се очекува населението во Грција да опадне до осум милиони жители, а оваа силна демографска тенденција почна од 2011 година кога беше регистрирана ваква негативната стапка, за првпат по 1944 година, пренсе весникот „Катимерини“. -Врз основа на конзервативно сценарио се очекува до 2050 година населението во земјата …

Повеќе