„Тела лебдат во водата, изгледа како воена зона“: Страшни глетки од пожарите на Хаваи (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Во пожар на островот Мауи на Хаваите загинаа најмалку 36 лица. Градот Лагаина е раселен и според мештаните изгледа како „воена зона“.

На хавајскиот остров Мауи избувна пожар и досега животот го загубија 36 лица, пишува Би-Би-Си. Официјалните лица сè уште не ги открија размерите на катастрофата, но бројот на загинати наводно може да биде поголем.

Жителите секојдневно се евакуираат, училиштата се затворени, објави претходно „Асошиејтед прес“. Пожарот уништи поголем дел од Лахаина, дом на околу 13.000 луѓе.

Стотици луѓе се раселени, а илјадници се евакуирани. На социјалните мрежи се шират морничави снимки од пожарот, а една од нив е преземена од авион кој летал над овој остров.

„Се обидуваме да спасиме животи на луѓе и се чувствувам како да не ја добиваме потребната помош. Ова не е ни најлошото. Сè уште има тела кои лебдат во водата и на насипот“, вели еден од жителите.

Според локалните жители, поголемиот дел од градот Лахаина е уништен – изгледа како „воена зона“.

„Градот Лахаина и околината гореше и е непрепознатлив. Повеќе личи на воена зона. Овој пожар беше разорен и многу полош од пожарот во 2018 година. Морав да го напуштам мојот дом и не сум сигурен дали е сè уште недопрени. Тоа е кошмар, но за среќа човекот горе го задржа нашето семејство заедно и сите излеговме безбедно“, изјави тренерот на еден клуб.

Американската крајбрежна стража досега спасила 17 лица и помогнала да се извлечат 40 луѓе од брегот на Лахаина. Пожарот дополнително го помогна ураганот „Дора“, кој мина јужно од островот со брзина од речиси 100 километри на час.

Слични содржини