Трамп не може да се сети на името на својата сопруга, вели Бајден

од Vladimir Zorba

Џозеф Бајден се обиде да и покаже на американската јавност дека е ментално подготвен да биде претседател на САД, критикувајќи го главниот противник Доналд Трамп.

Појавувајќи се во шоуто на Сет Мејерс на NBC, Бајден рече дека Трамп ја нарекува својата сопруга со друго име.

„Блумберг“ наведува дека не е јасно дали Трамп зборувал за неговата сопруга или сопруга на поранешен помошник, што не го спречило Бајден да го обвини републиканскиот кандидат за сенилност.

„Треба да го погледнете другиот. Тој е на моја возраст, но не може да се сети на името на неговата сопруга, број еден. Број два, се работи за тоа колку се стари вашите идеи“, рече Бајден (81).

Анкетата на NBC News покажа дека три четвртини од гласачите, вклучително и половина од демократите, се загрижени за возраста и менталните способности на Бајден, додека помалку од половина имаат слични стравови за Трамп (77).

Овие грижи беа ставени на чело на кампањата за 2024 година на почетокот на овој месец, кога во извештајот на Министерството за правда за ракувањето со доверливи материјали од страна на Бајден се вели дека тој е „добронамерен постар човек со слаба меморија“. Бајден ги влоши работите кога ги збуни светските лидери за време на прес-конференцијата за извештајот на одделот.

Кампањата на Бајден се надева дека правните проблеми, десничарските ставови и неочекуваните изјави на Трамп ќе бидат доволни за гласачите да ја превидат возраста на актуелниот претседател и да гласаат за него.

„Ова е човек кој сака да не врати назад. Тој сака да нè врати на „Роу против Вејд“ (случајот што го легализираше абортусот). Тој сака да не врати на цела низа прашања од пред 50 до 60 години“, рече Бајден.

Трамп ја потресе администрацијата коментирајќи дека неговите правни проблеми му помагаат со црните гласачи, со повикување на Русија да ги нападне сојузниците на НАТО кои не плаќаат 2 отсто од БДП за одбрана, со одбивањето да го обвини рускиот лидер Владимир Путин за смртта на Алексеј Навални и со исмејување на воената служба на неговата републиканска ривалка Ники Хејли.

Бајден, исто така, го нападна Трамп затоа што ги опишува уапсените за немирите на 6 јануари 2021 година во Капитол како „патриоти“ и за наводно величење на диктаторите.

„Тој мисли дека може да го промени Уставот и само да игнорира делови од Уставот. Ова е типот што зборува за одмазда“, рекол Бајден.

Слични содржини