Актуелно
Почетна / Глобално / Трамп не штеди за Давос: 3,4 милиони долари за два дена

Трамп не штеди за Давос: 3,4 милиони долари за два дена

Дводневната посета на Доналд Трамп на Светскиот економски форум ќе ги чини даночните обврзници 3,4 милиони долари.

Ова е, досега најскапото патување во Давос на американски претседател. Минатогодишниот „аранжман“ чинеше 3,2 милиони, со тоа што Трамп го откажа патувањето во последен момент.

Секој јануари, илјадници светски службеници доаѓаат во Давос, мал град со околу 11.000. Големата побарувачка ги зголеми цените, така што едноставен стан чини од 1.000 долари за ноќ.

САД издвоија три милиони долари за сместување на тимот на претседателот на годинашниот Светски економски форум. Тајната служба посвети повеќе од 400.000 американски долари на агентите кои престојуваат во Баг Рагаз, одморалиште со пет starвездички и уште 176,000 американски долари за хотелски соби на аеродромот во Цирих. Изнајмувањето автомобил за агенцијата за комуникации во Белата куќа, која обезбедува безбедна комуникација за претседателот и неговиот персонал, ќе чини околу 266,000 американски долари.

loading...