Трамп собра 207 милиони долари за да ги оспори изборите

од Берта Китинска

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп и Националниот конгрес на Републиканската партија собраа 207,5 милиони американски долари за да ги оспорат резултатите од изборите во САД.

Според резултатите од гласањето, на изборите победи кандидатот на демократите, Џо Бајден.

Сепак, Трамп собра пари за да покрене правна постапка поради наводни нерегуларности и измами, кои според Ројтерс не биле поткрепени.

Да се ​​соочиме, тој и се обрати на јавноста вчера во говорот кој траеше цели 46 минути.

– Бевме предупредени дека не треба да ги прифаќаме првите изборни резултати и дека ќе бидат потребни недели додека не бидат објавени вистинските резултати – рече Трамп.

Трамп исто така рече дека на Бајден му било речено да не се „меша“ во изборите и да застане настрана.

– Не ни требаш, решено е. Овие избори завршија – рече Трамп, сугерирајќи дека резултатот од претседателската трка е познат однапред.

Претседателот додаде дека не станува збор само за почитување на гласовите на 74 милиони Американци кои гласале за него.

– Станува збор за фактот дека Американците можат да имаат доверба во овие избори. И на сите идни избори – рече Трамп.

Според резултатите од изборите, Бајден доби рекордни 81 милиони гласови, наспроти 74 милиони за Трамп. Демократот освои и 306 изборни гласови наспроти 232 гласа за Трамп.

loading...

Слични содржини