Трамп собра над 50 милиони долари за една ноќ за неговата кампања

од Vladimir Zorba

Доналд Трамп, кандидат за претседателските избори во САД во ноември успеал да собере повеќе од 50,5 милиони долари за својата изборна кампања за време на вечерата во Палм Бич, недалеку од Мар а Лаго, луксузната резиденција на поранешниот претседател на Флорида.

Настанот го организираше милијардерот Џон Полсон. Меѓу гостите беа и бизнисменот Роберт Бигелоу, кој своето богатство го заработи во угостителската индустрија пред да биде на чело на компанија за истражување на воздухопловството и Џон Кациматидис, сопственик на синџир продавници за намирници. На настанот беше присутна и сопругата на Трамп, Меланија.

Трамп истакна дека ноќта била неверојатна уште пред да започне и дека луѓето сакале да донираат за да ја направат Америка повторно голема.

Пред околу една недела, демократот Џо Бајден организираше слична вечера во Њујорк со учество на поранешните претседатели Бил Клинтон и Барак Обама, но тогаш успеа да собере само 25 милиони долари.

Собраните суми се користат за финансирање на турнеите на претседателските кандидати низ земјата, за плаќање на нивните тимови, за издавање анкети и за плаќање на телевизиски реклами.

Трамп се спореди себеси со Нелсон Мандела, што предизвика остри критики од таборот на Бајден.

Во изминатата година, поранешниот претседател беше обвинет во четири случаи, од кои сите се изложени на ризик од затвор. Меѓу другото, тој е обвинет дека договарал сомнителни плаќања на порно ѕвезда во судскиот процес што ќе започне на 15 април.

Трамп редовно го напаѓаше судијата кој ќе го води судењето, поради што судијата Хуан Меркан му наметна ограничувања на говорот. Вчера Трамп потсети на овие ограничувања во објава на својата социјална мрежа „Truth Social“, во која рече дека судијата „го прекршил законот и уставот“.

-Ако овој тотално зависен шарлатан сака да ме стави во затвор за кажување на најочигледните вистини, би бил среќен да станам модерен Нелсон Мандела – тоа би било голема чест, рече Трамп.

Неколку дена претходно републиканецот објави лажна скица од судско рочиште, но на која седи до Исус Христос.

Кампањата за реизбор на претседателот Џо Бајден го критикуваше.

Во другите случаи, Трамп е обвинет за обид за поништување на резултатите од претседателските избори во 2020 година, како и за невнимателно ракување со доверливи документи.

Слични содржини