Трамп во тешки проблеми на неколку дена пред истекот на мандатот

од Берта Китинска

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп се соочува со бројни проблеми неколку дена пред истекот на неговиот мандат.

Демократите во Конгресот се заканија дека ќе го започнат процесот на отповикување доколку тој не поднесе оставка веднаш, со помала поддршка од неговите републиканци, а неговиот профил на Твитер е трајно затворен поради неговата улога во насилничкиот упад на неговите приврзаници во Капитол во средата, според Ројтерс. Американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен претходно објави, повикувајќи се на неколку добро информирани извори, дека демократите планираат да започнат постапка за отповикување на Трамп уште во понеделник.

На тој начин, гласањето за отповикување на претседателот Трамп може да биде започнато веќе во средината на следната недела, објави Си-Ен-Ен.

Претседателот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, изјави дека институцијата ќе иницира процес на отповикување на Трамп поради упадот на неговите приврзаници во Конгресот и улогата што тој лично ја имаше во неодамнешното насилство во Вашингтон.

„Трамп направи нешто толку сериозно што против него треба да се покрене постапка за отповикување“, рече Пелоси во емисијата „60 минути“ на Си-Би-Ес.

Според Ројтерс, таа го повикала потпретседателот на САД Мајкл Пенс да се повика на 25-тиот амандман и да го замени Трамп заради немирите пред Капитол, но советникот на Пенс рече дека потпретседателот се противи на таквата идеја. Одлуката на Конгресот за смена на Трамп пред 20 јануари, кога новоизбраниот претседател Џо Бајден стапува на должност, бара мнозинство во Сенатот, кој во моментов е под контрола на републиканците и не се наоѓа на неговиот распоред до 19 јануари. Трамп, според Ројтерс.

За одлука на Сенатот потребни се две третини од гласовите, а демократите ќе ја преземат контролата над Сенатот кон крајот на овој месец, откако државата Џорџија ќе ги потврди двата резултати од вториот круг на избори, кои ги добија нивните кандидати.

По неодамнешните немири во Вашингтон, Твитер исто така одлучи трајно да ја суспендира сметката на американскиот претседател Доналд Трамп поради „ризик од понатамошно поттикнување на насилство“.

„По деталниот преглед на неодамнешните твитови од сметката„ @realDonaldTrump “и контекстот околу нив, ние трајно ја суспендиравме сметката поради ризик од понатамошно поттикнување на насилство“, објави компанијата во твит.

Трамп одговори дека потегот на Твитер е предвидлив и дека работи со други компании за да се изгради платформа на која тој и неговите следбеници нема да бидат замолчени.

loading...

Слични содржини