Три рецепти за здрава штитна жлезда

од Elena Daskalova

Ако имате нарушување на работата на штитната жлезда, освен што морате редовно да ја примате терапијата, задолжително е и да внесете одредени промени во животниот стил.

Добро избалансираните оброци ќе ви помогнат да го одржите здравиот хормонален баланс, но и ќе ви обезбедат доволно хранливи материи и природна енергија.

Во продолжение ви предлагаме три рецепти соодветни за одржување на здрава штитна жлезда:

1. Киноа со јаболка (за едно лице)

70 гр киноа
Една чаша оризово млеко
Неколку суви брусници
Едно рендано јаболко
Една лажичка сецкани бадеми
Една лажичка мелени семиња (сончоглед, сусам…)
Прстофат цимет
Мед

Начинот на подготовка и другите рецепти пронајдете ги ТУКА.

Слични содржини