Турција: Најголем дневен пораст на новозаразени во последните две недели

од Nikola Popovski
188 прегледи

За првпат во две недели, повеќе од 1.000 луѓе биле заразени за еден ден во Турција!

Турција денес регистрирала најголем број нови случаи на инфекција со коронавирус за еден ден, две недели откако владата ги ублажи многуте мерки што ги презеде за намалување на инфекциите.

Министерот за здравство Фахретин Коча објавил податоци за 1.195 новозаразени во последните 24 часа, кои сега сочинуваат вкупно 175.221 заразени од почетокот на пандемијата.

Ова е првпат бројот на заразени да надмине 1.000 за еден ден, откако во рок од две недели бил околу 800 или 900.

Исто така, пријавени се 15 смртни случаи од последиците од вирусот, што е најмал дневен број на смртни случаи повеќе од два месеци, додека вкупниот број на смртни случаи од последиците од вирусот е 4.778.

На почетокот од оваа недела, владата им овозможи на рестораните, кафулињата, спортските сали, парковите, плажите и музеи теда се отворат на 1 јуни и да ги олесни нарачките од дома за старите лица и малолетните лица.

Луѓето ги преполниле крајбрежните места и парковите првиот викенд откако биле олеснети мерките, многумина без маски, не почитувајќи ја физичката дистанца.

Коча изјавил дека „лажниот оптимизам“ овозможил вирусот повторно да се шири и ги предупреди луѓето да носат маски и да ги следат советите на владата за дистанцирање и хигиена.

Слични содржини