Уапсено е момчето кое фрли Молотов коктел кон Собранието

од Берта Китинска

Лишено од слобода лицето кое на 05.07.2022 фрли Молотов коктел кон зградата на Собранието. Станува збор за Ј.С.(18) од Скопје, кој беше идентификуван од снимката и кој го призна делото, инмормираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

-Повторно упатувам апел – преку насилство кон оние коишто го одржуваат редот, македонската полиција и виталните објекти, не се постигнува ништо. Ги повикувам сите граѓани во остварување на своето право на протест да покажат демократски капацитет, кажа тој.

Слични содржини