Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Убедлива победа на Лукашенко на изборите во Белорусија

Убедлива победа на Лукашенко на изборите во Белорусија

Актуелниот белоруски претседател Александар Лукашенко победи на претседателските избори во неделата со 79,7 проценти од гласовите, според официјалната излезна анкета, по напната кампања.

Главниот предизвикувач на опозицијата, Светлана Тихановска, го зазема второто место со 6,8 проценти, според анкетата на државната радио и телевизиска станица МИР.

Ова е шести претседателски мандат на Лукашенко, пренесе АФП.

loading...