Убиен лидер на Исламската држава, „мозокот“ на нападот на аеродромот во Кабул во 2021 година

од Stefanija Kuzmanovska

Талибанските власти во Авганистан убиле еден од водачите на Исламската држава (ИД) за кој се верува дека го испланирал бомбашкиот напад на аеродромот во Кабул во 2021 година, соопштија американските власти.

Во тој напад во август 2021 година загинаа 170 цивили и 13 американски војници додека луѓето се обидуваа да ја напуштат земјата додека талибанците ја презедоа контролата.

Лидерот на ИД беше убиен пред неколку недели, но беше потребно време да се потврди неговата смрт, изјавија американски претставници за Си-Би-Ес.

Американските власти соопштија дека со собирање разузнавачки информации и следење на регионот, утврдиле дека лидерот на ИД е убиен, пренесе Би-би-си.

Според извештајот на „Њујорк Тајмс“, САД дознале за смртта на лидерот на ИД на почетокот на април. Не е јасно дали тој бил цел на талибанците или бил убиен за време на тековните борби меѓу ИД и талибанците, пишува весникот.

Експлозијата во 2021 година дојде неколку часа откако западните влади ги предупредија своите граѓани да се држат подалеку од меѓународниот аеродром во Кабул, поради непосредна закана од напад на авганистанскиот огранок на Исламската држава.

Слични содржини