Украина се подготвува за брутална пролет, војниците се обучуваат за западно оружје: Тенковите ќе ја одлучи војната?

од Vladimir Zorba

На неколку километри од границата со Белорусија, украинските сили тренираат за, како што очекуваат, брутална пролет.

Застарените тенкови Т-72, ​​некои двојно постари од војниците, испалуваат куршуми во далечината, додека копнените трупи вежбаат напади врз напуштени згради. Некои вежби се одржуваат во морничавиот, напуштен град Припјат, кој е празен од нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986 година.

Додека војниците продолжуваат со обуката, генерал-полковник Сергеј Најев превзема десетина пикап-камиони вооружени со тешки митралези и противвоздушни пушки за да и помогне на Украина да ги одбие беспилотните летала Шахед од Иран, кои нанесоа голема штета на енергетската инфраструктура на Украина.

Најев, сепак, смета дека следната фаза од војната ќе биде за тенкови, а не мисли на стариот Т-72, ​​туку на современите машини како германскиот Леопард 2 и британскиот Челинџер. Украинските власти соопштија дека им се потребни неколку стотици тенкови за борба – не само за одбрана на своите позиции, туку и за борба против непријателот во наредните месеци.

„Секако дека ни требаат голем број западни тенкови. Тие се многу подобри од советските модели и можат да ни помогнат да напредуваме. Создаваме нови воени единици. Нашите следни акции ќе зависат од нивната борбена готовност. Затоа помошта од Западот е многу важна“, рече тој.

Главен меѓу нивните барања е Леопард 2, кој е релативно лесен за ракување и е во служба во многу земји на НАТО. Военото и политичкото раководство на Украина се надеваше дека ќе добие зелено светло за нивното доставување на состанокот во Рамштајн во петокот, но Германија го кочи тоа.

„Ние сме разочарани. Колку побавно оди ова, толку повеќе нашите цивили и војници ќе гинат. Ќе биде значајно ако Германија заземе лидерска позиција овде“, рече Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател.

Тој тврди дека „300 до 400 од овие тенкови би биле подобри од 2.000 до 3.000 тенкови од советската ера“.

„Тоа нагло би го забрзало темпото на војната и би ја иницирало последната фаза“, рече тој, според Си-Ен-Ен.

Во меѓувреме, украинските власти соопштија дека им недостигаат резервни делови за нивните советски тенкови.

Украинците стравуваат дека втората руска офанзива би можела да започне во рок од два месеци. До пролет, 150.000 руски резервисти повикани минатата есен ќе бидат обучени и најверојатно ќе бидат вклучени во борбено подготвени единици. За Украинците тоа е трка со времето.

Нема да добијат тенкови М1 Абрамс, кои се моќни, но тешки за одржување. Колин Кал, советник во Пентагон, рече дека М1 се „скапи“.

„Тешко се за обука, имаат авионски мотор“, рече тој.

Експертите веруваат дека германските тенкови би можеле да направат вистинска разлика.

„Леопард 2 се модерни, добро заштитени тенкови со добри сензори“, рече Џек Ватлинг од Институтот RUSI.

„Тој првично беше дизајниран да го одржуваат регрути и затоа е поедноставен за одржување во борба од некои други дизајни на НАТО како што е Челинџер 2. Исто така постои и постоечка производствена линија за снабдување на Леопард 2 со резервни делови“, рече тој.

Украина продолжува да добива друго оружје – оклопни возила „Страјкер“ од САД, хаубици од Финска, оружје од Шведска…

Украинската армија мора да ги обучува единиците за новата опрема и да ја интегрира во нивните постоечки формации.

Неколку високи украински функционери рекоа дека Украина сака да се пресели на фронтот пред Русија да ги зајакне своите линии и своите баталјонски тактички групи. Линиите на фронтот – сè до руската граница на североисток до Црното Море – малку се поместија од напредувањето на Украина во Харков и Керсон наесен.

Подољак рече дека брзата испорака на модерни тенкови ќе ја локализира војната.

„Не би се проширила, би останала на окупираните територии и би се решавало со тенковска битка“, изјави Подољак.

Тој посочи дека на Украина и се потребни тенкови за брзо расчистување на окупираната земја, но и ракети со долг дострел. Тој очекува Русија да донесе многу повеќе војници, многу стара советска опрема, што и да оставиле зад себе.

„Разбирам дека некои земји можеби се уморни од оваа војна, но ние сме тие кои ја плаќаат вистинската цена за слободата. Ние сме тие чии луѓе гинат поради руската агресија“, рече тој.

Слични содржини