Украински пилоти ќе се обучуваат во Франција

од Vladimir Zorba
180 прегледи

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека со францускиот колега Емануел Макрон вчера постигнал „многу важен договор“ за обука на украинските пилоти во Франција.

– Нашата коалиција на модерни борци станува се посилна, истакна Зеленски во своето видео обраќање, без да соопшти детали.

Зеленски посочи и дека со Макрон разговарале и за тоа што може Франција да направи за да го заштити украинскиот град и регион Одеса, клучен за извозот на жито.

Француското Министерство за надворешни работи минатиот месец објави дека ќе ја зголеми воената поддршка за Украина, особено во зајакнувањето на капацитетите за противвоздушна одбрана.

Франција нема борбени авиони Ф-16. Неодамна Данска и Холандија, и ветија на Украина воени авиони Рафал од француско производство и претходната генерација на авиони Мираж 2000.

Слични содржини