Почетна / Глобално / Украинскиот и полскиот претседател со забрана да држат говор во Ерусалим: Ова е неправда

Украинскиот и полскиот претседател со забрана да држат говор во Ерусалим: Ова е неправда

Украинскиот и полскиот лидер Володимир Зеленски и Анджеј Дуда нема да можат да зборуваат на Светскиот форум за сеќавање на холокаустот, кој ќе се одржи од 22 до 23 јануари во Ерусалим, во Меморијалниот центар „Јад Вашем“, одлучи Израел.

Според „Times of Israel“, Зеленски и Дуда се соочуваат со сериозен проблем.

По влошувањето на израелско-полските односи во последниве години поради негирањето на израелската страна од официјалната Варшава дека Полјаците учествуваа во холокаустот, полскиот претседател Анджеј Дуда, кој беше спречен од организаторите да зборува, нема да присуствува на форумот во Ерусалим.

Истиот проблем го има и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Израелското Министерство за надворешни работи го осудува славењето на оние кои во Украина се одговорни за масакрите на Евреите за време на Втората светска војна.

Украинските власти тврдат дека ова е неправедно затоа што многу од убиените Евреи биле првично украински, но Израел смета дека сеќавањето на холокаустот не може да биде вродена материја на една држава и нејзините односи.

Зеленски, за разлика од Дуда, ќе дојде во Ерусалим, иако смета дека чинот на оневозможување на говорот е неправеден.

Зеленски изјави дека нивото на антисемитизам во Украина е најниско меѓу сите европски земји и дека израснал во еврејско семејство. Тој во интервју за израелскиот весник „Times of Israel“ рече дека има еврејска крв, дека е украински претседател и дека никој не се грижи за него и никој не го прашува ништо за тоа.

loading...